2011 Local Club Specialty Results
February 4, 2011 – Miniature Pinscher Club of Greater Phoenix, Phoenix, AZ
Location: Arizona State Fairgrounds, Phoenix, AZ
Sweepstakes Judge: Mrs. Pamela Vanderpool
Junior Showmanship/Breed Judge: Mrs. Paula Hartinger
Results
February 12, 2011 – Empire MPC of Greater New York
Location: New York, NY
Sweepstakes Judge: Ms. Vikki Oelerich
Breed Judge: Mrs. Michele Billings
Results
February 13, 2011 – Empire MPC of Greater New York
Location: New York, NY
Sweepstakes Judge: Fr. Bryah P. Timby
Breed Judge: Mrs. Lee Canalizo
Results
March 18, 2011 – MPC of Greater Houston
Location: Houston, TX
Sweepstakes Judge: Mr. Mat Craver
Breed Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
Results
May 9, 2011 – MPC of Greater Twin Cities
Location: Minnetonka, MN
Breed Judge: Mr. Michael J Dachel
Junior Showmanship Judge: Mr. Wayne Harmon
Obedience/Rally Judge: Mr. Philip D Rustad
Results
June 24, 2011 – Pacific Northwest MPC
First Show: Location: Canby, Oregon
Breed Judge: Mr. Steven Hayden
Sweepstakes Judge: Mr. Henry J. Williams
Second Show:
Breed Judge: Mrs. Lesley Hiltz
Results
June 25, 2011 – MPC of Greater Twin Cities
Location: Cambridge, MN
Breed/Jr Show/Obed Judge: Mr. Kent Delaney
Results
July 21, 2011 – MPC of Greater Houston
Location: Houston, TX
Sweepstakes Judge: Mrs. Martha K (Pat) Huber
Breed Judge: Ms. Erika K Moureau
Results
July 29, 2011 – Badgerland MPC
Location: Waukesha Expo Grounds, Waukesha, WI
Morning Show:
Breed Judge: Barbara A. Gresser
Results
Afternoon Show:
Breed Judge: Dorothy M. Macdonald
Results
September 16, 2011 – Dallas Miniature Pinscher Club
Location: Mesquite Convention Center, Mesquite, TX
Morning Show:
Sweepstakes Judge: Linda Coffee
Breed Judge: Ms. Helen Tomb-Taylor
Afternoon Show:
Sweepstakes: Dr. Michael Jamison
Breed Judge: Mr. Rober Hall
Results
September 30, 2011 – Motor City MPC
Location: Monroe County Fairgrounds, Monroe, MI
Morning Show
Sweepstakes Judge: Ms. Carolyn (Lynn) Salamin
Breed Judge: Nrs. Nancy Smith Hafner
Best in Sweepstakes:Arym’s The First Noel: Myra Torovich & Sidnei M. Zyngier.
Best of Breed: GCH Marlex Classic Red Glare; Leah Monte & Armando Angelbello.
Best of Winners: Arym’s Jingle Bell Rock; Evelyn Victor & Myra Torovich.
Best of Opp. Sex: GCH Melody’s Urban Pride Best Ever; Penny Urban & Jane Heuer.
Select Dog: Ch. Rexroth’s All Fired Up; Lesley Walter.
Select Bitch: GCH Marlex Marisol; Melanie Hackett & Armando Angelbello.
Winners Dog: Arym’s Jingle Bell Rock; Evelyn Victor & Myra Torovich.
Reserve Winners Dog: Classic Marlex Pass The Chips; Carol A. Rio.
Winners Bitch: Freespirit’s Words Of Wisdom; Linda K. Grems
Reserve Winners Bitch: Spirit Little But Mighty; Ginger Rebeaud.
Best Puppy: Arym’s Jingle Bell Rock; Evelyn Victor & Myra Torovich
Afternoon Show
Breed Judge: Ms. Marcie Dobkins
Best of Breed: GCH Victor’s Tequilla Rose; William & Evelyn Victor
Best of Winners: Arym’s Jingle Bell Rock; Evelyn Victor & Myra Torovich
Best of Opp. Sex: GCH Melody’s Urban Pride Best Ever; Penny Urban & Jane Heuer
Select Dog: Ch. Rexroth’s All Fired Up; Lesley Walter
Select Bitch: GCH Marlex Classic Red Glare; Leah Monte & Armando Angelbello
Winners Dog: Arym’s Jingle Bell Rock; Evelyn Victor & Myra Torovich
Reserve Winners Dog: Pevenseys Vintage Bentley; Myra Torovich
Winners Bitch: Spirit Little But Mighty; Ginger Rebeaud
Reserve Winners Bitch: Freespirit’s Words Of Wisdom; Linda K. Grems
Best Bred By Exhibitor: Freespirit’s Words Of Wisdom; Linda K. Grems
October 29, 2011 – MPC of Greater Phoenix
Location: Desert Hills, AZ
Sweepstakes Judge: Ms. Pamela Vanderpool
Breed Judge: Mr. John Ramirez
October 29, 2011 – MPC of Greater Tucson
Location: Desert Hills, AZ
Sweepstakes Judge: Ms. LIn Jensen
Breed Judge: Mrs. Pamela Peat
November 11, 2011 – MPC of Northern California
Location: Napa Valley Exposition, Napa, CA
AM Show Breed Judge: Leonard Reppond
PM Show Sweepstakes Judge: Inge Semenschin
Breed Judge: Dr. Margaret A. Reed
November 26, 2011 – Yankee MPC
Location: First Baptist Church, Agawam, MA
First Show:
Conformation/Jr. Show Judge: Lauren A Payne
Obedience/Rally Judge: Elizabeth Chase
Second Show:
Conformation/Jr. Show Judge: Kathleen B. Kolbert
Obedience/Rally Judge: Elizabeth Chase
Results